Rozhledny

Halaška

Rozhledna Halaška byla na vrcholu kopce Kopřivná (641,2 m. n. m.) u Budišova nad Budišovkou postavena teprve nedávno, v roce 2021. Jméno dostala na počest budišovského rodáka, světově významného fyzika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky. Rozhledna má výšku 29,5 m, na vyhlídkový ochoz ve výšce 24,2 m vede 144 schodů z ocelových roštů. Z rozhledny se nabízí výhledy na blízké sopky Bruntálské vrchoviny, na nejvyšší horu Nízkého Jeseníku Slunečná, reliéf údolí Moravice, panorama Hrubého Jeseníku, panorama Moravskoslezských Beskyd aj. 

Rozhlednu tvoří čtyři nosné plechové sloupy, které pomyslně prochází prosklenou střechou a jsou pouhou výsečí nekonečných ploch. Představují světové strany z daného středu na Zemi, z vrcholu kopce Kopřivná, jsou propojením Země a nekonečného vesmíru. Konstrukce je koncipována netradičně jako čtveřice segmentových sloupů tvořících v půdoryse pravoúhlý kříž. U rozhledny se nachází sluneční hodiny, hvězdná mapa a geo-lavičky, které jsou součástí architektonického konceptu o Zemi a vesmíru.

Galerie

Halaška
Halaška
Halaška

Rozhledna Šibenice

Betonová rozhledna Šibenice z let 2018-2019 byla vybudována na místě nedokončeného vojenského opevnění Československa na Opavsku z r. 1938. Je vysoká téměř 13 m.

Před 2. světovou válkou se na Šibenici v rámci linie opevnění začala stavět vojenská pevnost. Ta měla podle původního plánu zahrnout celkem osm bojových objektů (pěchotní sruby, dělostřelecké sruby, otočnou a výsuvnou věž, vchodový objekt a minometnou otočnou věž). Všechny objekty mělo spojovat celkem 3,2 km podzemních chodeb ve hloubce od 5,5 m. Práce na pevnosti byly zahájeny v dubnu 1938. Za několik měsíců, v době Mnichovské krize, však byly veškeré práce na výstavbě zastaveny.

Přijďte se pokochat výhledem do okolí, dozvědět se informace o výstavbě tvrze Šibenice a opevnění. Navštívit můžete ženijní úkryt ze 70. let. Děti si mohou v okolí rozhledny zaskotačit na průlezkách, které napodobují vojenské cvičiště. Autem dojedete na dohled od rozhledny (cca 150 m) a zaparkujete na zpevněné ploše. Doporučujeme k rozhledně přijíždět z osady Březová (od Jamnice je horší cesta).

PROVOZNÍ DOBA:

LEDEN, ÚNOR, LISTOPAD, PROSINEC Pouze na telefonickou domluvu, tel. 553 661 017 (OÚ Stěbořice)

BŘEZEN, DUBEN, KVĚTEN, ČERVEN, ZÁŘÍ, ŘÍJEN Víkendy a státní svátky: 9.00 – 17:00

ČERVENEC, SRPEN Denně 9:00 – 12:00 /13:00 – 18:00

Mimo výše uvedené otevírací doby lze prohlídku sjednat na telefonu 553 661 017 (OÚ Stěbořice). Doporučujeme volat alespoň 1 pracovní den předem.

Veselská rozhledna

Rozhledna se nachází u obce Veselí, 5 km od města Odry. Rozhledna je futuristickou stavbou z černě mořeného dřeva v kombinaci s ocelovými výztužemi. Podstavec rozhledny s vnitřní galerií tvoří železobetonová konstrukce obsypaná břidlicí. Další břidlice, pokrývačská, se nachází na střeše rozhledny. Tvar rozhledny symbolizuje šachovou věž. Věž má také město Odry ve znaku. Dřevěné strážní věže v Oderských vrších stávaly, strážci z nich hlídali obchodní kupecké stezky vedoucí od Baltu ke Středomoří zvané Jantarová stezka. Okolí rozhledny je doplněno lavičkami v podobě dalších šachových figurek. Na nich je možné oddechnout, přemýšlet o dalším životním tahu, nebo se rozhodnout k výstupu na vyhlídkovou plošinu a s nadhledem pozorovat Moravskou bránu, Beskydy a Hostýnské vrchy.

Galerie

Těchanovická vyhlídka

Dvanáctimetrová třípodlažní dřevěná rozhledna se od roku 2018 tyčí nad obcí Staré Těchanovice východně od Kružberské přehradní nádrže. Výhled ze zastřešené plošiny ve výšce 9 metrů omezuje jižním směrem hřeben vyššího kopce, přesto je z rozhledny hezký pohled na hlavní hřeben Jeseníků s Pradědem, vodní nádrž Kružberk a sopku Velký Roudný. U rozhledny jsou postaveny tzv. sluneční lázně, 5 dřevěných lehátek s výhledem na Kružberskou přehradu. Rozhledna je vyhledávaným místem na pozorování západů slunce.

Galerie

Nenechte si ujít žádné novinky!

Přihlaste se k odběru aktualit a nenechte se připravit o žádné plánované akce.

Odběrem novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

MSK Opavské slezsko Poodri Technotrasa Silesia Nadace Landek

© 2024 All rights reserved

Created by web-evolution.cz