Rozhledny

Halaška

Rozhledna Halaška byla na vrcholu kopce Kopřivná (641,2 m. n. m.) u Budišova nad Budišovkou postavena teprve nedávno, v roce 2021. Jméno dostala na počest budišovského rodáka, světově významného fyzika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky. Rozhledna má výšku 29,5 m, na vyhlídkový ochoz ve výšce 24,2 m vede 144 schodů z ocelových roštů. Z rozhledny se nabízí výhledy na blízké sopky Bruntálské vrchoviny, na nejvyšší horu Nízkého Jeseníku Slunečná, reliéf údolí Moravice, panorama Hrubého Jeseníku, panorama Moravskoslezských Beskyd aj. 

Rozhlednu tvoří čtyři nosné plechové sloupy, které pomyslně prochází prosklenou střechou a jsou pouhou výsečí nekonečných ploch. Představují světové strany z daného středu na Zemi, z vrcholu kopce Kopřivná, jsou propojením Země a nekonečného vesmíru. Konstrukce je koncipována netradičně jako čtveřice segmentových sloupů tvořících v půdoryse pravoúhlý kříž. U rozhledny se nachází sluneční hodiny, hvězdná mapa a geo-lavičky, které jsou součástí architektonického konceptu o Zemi a vesmíru.

Galerie

Halaška
Halaška
Halaška

Veselská rozhledna

Rozhledna se nachází u obce Veselí, 5 km od města Odry. Rozhledna je futuristickou stavbou z černě mořeného dřeva v kombinaci s ocelovými výztužemi. Podstavec rozhledny s vnitřní galerií tvoří železobetonová konstrukce obsypaná břidlicí. Další břidlice, pokrývačská, se nachází na střeše rozhledny. Tvar rozhledny symbolizuje šachovou věž. Věž má také město Odry ve znaku. Dřevěné strážní věže v Oderských vrších stávaly, strážci z nich hlídali obchodní kupecké stezky vedoucí od Baltu ke Středomoří zvané Jantarová stezka. Okolí rozhledny je doplněno lavičkami v podobě dalších šachových figurek. Na nich je možné oddechnout, přemýšlet o dalším životním tahu, nebo se rozhodnout k výstupu na vyhlídkovou plošinu a s nadhledem pozorovat Moravskou bránu, Beskydy a Hostýnské vrchy.

Galerie

Těchanovická vyhlídka

Dvanáctimetrová třípodlažní dřevěná rozhledna se od roku 2018 tyčí nad obcí Staré Těchanovice východně od Kružberské přehradní nádrže. Výhled ze zastřešené plošiny ve výšce 9 metrů omezuje jižním směrem hřeben vyššího kopce, přesto je z rozhledny hezký pohled na hlavní hřeben Jeseníků s Pradědem, vodní nádrž Kružberk a sopku Velký Roudný. U rozhledny jsou postaveny tzv. sluneční lázně, 5 dřevěných lehátek s výhledem na Kružberskou přehradu. Rozhledna je vyhledávaným místem na pozorování západů slunce.

Galerie

Rozhledna Šibenice

Betonová rozhledna Šibenice z let 2018-2019 byla vybudována na místě nedokončeného vojenského opevnění Československa na Opavsku z r. 1938. Je vysoká téměř 13 m.

Před 2. světovou válkou se na Šibenici v rámci linie opevnění začala stavět vojenská pevnost. Ta měla podle původního plánu zahrnout celkem osm bojových objektů (pěchotní sruby, dělostřelecké sruby, otočnou a výsuvnou věž, vchodový objekt a minometnou otočnou věž). Všechny objekty mělo spojovat celkem 3,2 km podzemních chodeb ve hloubce od 5,5 m. Práce na pevnosti byly zahájeny v dubnu 1938. Za několik měsíců, v době Mnichovské krize, však byly veškeré práce na výstavbě zastaveny.

Přijďte se pokochat výhledem do okolí, dozvědět se informace o výstavbě tvrze Šibenice a opevnění. Navštívit můžete ženijní úkryt ze 70. let. Děti si mohou v okolí rozhledny zaskotačit na průlezkách, které napodobují vojenské cvičiště. Autem dojedete na dohled od rozhledny (cca 150 m) a zaparkujete na zpevněné ploše. Doporučujeme k rozhledně přijíždět z osady Březová (od Jamnice je horší cesta).

PROVOZNÍ DOBA:

LEDEN, ÚNOR, LISTOPAD, PROSINEC Pouze na telefonickou domluvu, tel. 553 661 017 (OÚ Stěbořice)

BŘEZEN, DUBEN, KVĚTEN, ČERVEN, ZÁŘÍ, ŘÍJEN Víkendy a státní svátky: 9.00 – 17:00

ČERVENEC, SRPEN Denně 9:00 – 12:00 /13:00 – 18:00

Mimo výše uvedené otevírací doby lze prohlídku sjednat na telefonu 553 661 017 (OÚ Stěbořice). Doporučujeme volat alespoň 1 pracovní den předem.

Pohoř - Olšová

Rozhledna se nachází u vesnice Pohoř, místní části města Oder. Stavba započala v květnu 2014 a byla ukončena v září 2014. Město Odry, které bylo při rozhodování o záměru vedeno snahou zatraktivnit město a zároveň připomenout jeho historické kořeny. Proto se při návrhu vzhledu rozhledny nechalo inspirovat strážní věží, kterou má ve svém znaku a na praporu.

 Rozhledna má 64 schodů a je vysoká přes 17 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 13 metrů a jsou z ní vidět přes Moravskou bránu Moravskoslezské Beskydy. Druhým směrem také na Hrubý a Nízký Jeseník. Při dobré viditelnosti je vidět vrcholy těchto významných moravských pohoří, Praděd (1491 m) a Lysou Horu (1323 m). Na ochozu jsou umístěny panoramatické fotografie s popisem viditelných vrcholů a zajímavých míst.

   
Rozhledna je přístupná zdarma denně bez omezení a na vlastní nebezpečí. U rozhledny je umístěn provozní řád, který jsou návštěvníci povinni dodržovat. U rozhledny se nachází turistické odpočívadlo se stojanem na kola a informačními tabulemi o stavbě a obci Pohoř.
 
Stavba je umístěna mezi osmým a devátým zastavením naučné stezky Stříbrný chodník, která začíná a končí v Odrách, je dlouhá 9 km a má 16 zastavení.

Otevírací doba: volně přístupná

Švédská skála

Jedná se o vyhlídku na místě bývalého hrádku, po němž ale zbyly již pouze náznaky v terénu, u obce Heřmánky, jižně od Vítkova. Svůj název lokalita dostala podle toho, že se zde místní obyvatelé ukrývali před švédskými vojsky během Třicetileté války. K místu nevede značená turistická stezka, je ale možné jít z Heřmánek po lesní cestě. Od mostu přes řeku Odru to jsou k vyhlídce přibližně dva kilometry. Švédská skála je volně přístupná a je možné si z ní prohlédnout údolí řeky Odry a Oderské vrchy.

V okolí lze navštívit Poutní místo Panna Marie ve Skále, Přírodní památku Vrásový soubor v Klokočůvku s dračí skálou nebo Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách.

Otevírací doba: volně přístupné

Bezručova vyhlídka

Vyhlídková plošina, kterou podpírají 4 kamenné pilíře, se nachází v jižní části zámeckého parku. Než dostala název po slezském básníkovi Petru Bezručovi, nesla název Wilhelmshöhe, na počest německého císaře Viléma. Je odtud nádherný výhled na zámecký park, zámek a také na města Hradec nad Moravicí a Opavu. Devítimetrová vyhlídka je celoročně přístupná, avšak od dubna do října je vstup do parku zpoplatněn. Parkování je možné cca 200 metrů pod zámkem. 

Galerie

Bezručova vyhlídka
Bezručova vyhlídka

Rozhledna Šance

Dřevěná stavba na betonových pilířích, v severozápadním okraji Jakubčovic, leží v nadmořské výšce 522 m n.m. a je vysoká téměř 16 metrů. Nahoru vede 60 schodů a spatřit lze široké okolí Opavska a také nejvyšší vrcholy Jeseníků a Beskyd. Parkování je přibližně 300 metrů od rozhledny, která je celoročně volně přístupná.

V okolí lze také navštívit oranžérii a zámek v Raduni nebo Slezskou Kalvárii u Hradce nad Moravicí.

Otevírací doba: volně přístupná

Rozhledna Velký Roudný

Rozhledna vysoká 20metrů umístěna na vrcholu stejnojmenného kopce – neaktivní sopky. Nachází se poblíž obce Roudno. Rozhledna je dřevěné konstrukce na betonových základech. Z jejího vrcholu lze shlédnout přehradu Slezská Harta, Jeseníky a krajinu Opavska. Nachází se zde také Kaple sv. Petra a Pavla, ke které vede křížová cesta. Vyhlídka je celoročně volně přístupná.

V okolí stojí za návštěvu vodní nádrž Slezská Harta, kde je možné si zapůjčit šlapadlo nebo elektrickou loďku, případně si jen zaplavat nebo vychutnat procházku. Fanoušky geologie bude zajímat Přírodní památka Razovské tufity v katastru obce Razová.

Otevírací doba: volně přístupná

Rozhledna Sosnová

Na území obce Sosnová, na Anenském vrchu, byla v roce 2018 postavena sedmipatrová dřevěná rozhledna, zakončená šestihrannou vyhlídkovou platformou. Z výšky 22 m nad zemí (ale 506 m.n.m.) jsou vidět místa vzdálená až 40 km. Za dobrého počasí je možné dohlédnout na Jeseníky s Pradědem a Beskydy, Cvilín v Krnově a polské příhraniční obce. Zajímavým místem v okolí rozhledny je Annina studánka a ojedinělé Muzeum vidlí v Lichnově.

Otevírací doba: volně přístupná

Hraběnčina vyhlídka

Nachází se nedaleko Nejdku, jihozápadně od obce Odry. Své jméno dostala podle hraběnky Antonie Althanové, která lokalitu často navštěvovala. Dostat se k ní je možné po žluté turistické značce z blízkého Nejdku, z Oder jde o zhruba 10 km dlouhý výlet. Je možné si vychutnat výhled na Moravskou bránu a Hostýnskou hornatinu. Vyhlídka je celoročně přístupná.

Otevírací doba: volně přístupná

Nenechte si ujít žádné novinky!

Přihlaste se k odběru aktualit a nenechte se připravit o žádné plánované akce.

Odběrem novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

MSK Opavské slezsko Spolok Permon Marianka Geopark Malé Karpaty Region Poodří Technotrasa Euroregion Silesia Nadace Landek EUROVIA CZ HÁJEK a SYNOVÉ, a.s.

© 2024 All rights reserved

Created by web-evolution.cz