Muzea a expozice

Muzeum břidlice

Městské muzeum v Budišově nad Budišovkou vzniklo v roce 1996 a v roce 2015 bylo veřejnosti představeno v nové podobě se čtyřmi expozicemi.

E x p o z i c e   d o b ý v á n í   b ř i d l i c e   v   M S Z   k u l m u

Nejrozsáhlejší těžba pokrývačských břidlic na území ČR probíhala v pohoří Nízký Jeseník. Samotná těžba břidlicové suroviny se vyvíjela od nepaměti. Zpočátku se břidlicový kámen lámal v povrchových lomech a využíval jako stavební materiál zdicí a dlažební. Teprve v 18. století se v Nízkém Jeseníku začala těžit břidlice pro výrobu krytiny (písemně doloženo r. 1775 u Svobodných Heřmanic). Se vznikem nového výrobního oboru „výroba pokrývačských břidlic“ nastal rozmach těžby. V polovině 19. století šlo již o průmyslové odvětví, kdy se v Nízkém Jeseníku těžilo na více než 50ti místech a těžba se postupně přesouvala do podzemních lomů. Geologicko-hornická expozice přináší základní přehled hornin a minerálů z jednotlivých souvrství moravsko-slezského kulmu a přehled z hornické historie v oblasti. Je sestavena z geologických exponátů, původního hornického nářadí a náčiní z více než 50ti opuštěných horních lokalit. Jedinečnými předměty jsou − mlátek z Kunzova podzemního lomu z konce 19. století, dřevěné koryto ze západního a dřevěná kolej z jižního Haschkeho podzemního lomu aj. Paleontologické sbírky představují nálezy zkamenělých organismů, rostlin a stop po činnosti organismů. Obrazově expozici doplňují originální dobové fotografie a dokumenty. Největšími unikáty jsou dva dřevěné důlní vozy staré více než 100 let. Byly vyzdviženy z lomu Svobodné Heřmanice a z Černého dolu.

S t ř í b r n á   e x p o z i c e

Město Budišov nad Budišovkou je opředeno bájí o jeho vzniku opírající se o údajné budy horníků (hornické příbytky). Expozice dolování stříbra a olova na Budišovsku se zabývá výkladem těchto témat. Dokladem nejstaršího dolování je dnes pouze městský znak a písemné doklady městských práv. Město má nepřístupné podzemní chodby, kde se zčásti mohlo jednat o chodby důlní. Stříbro se však z budišovských rud opravdu získávalo. V 19. století těžbu na místních rudných žilách obnovili Franz Kuppido a Wilibald Posselt. V expozici jsou vystaveny galenity z místních ložisek, fotografie dolů a unikátní historické mapy. Obraz těžby je doplněn maketou šachty a replikami hornického nářadí.

E x p o z i c e   b ř i d l i c o v ý   p r ů m y s l   v e   2 0.   s t o l e t í

Dvě světové války a průmyslová revoluce učinily 20. století obdobím střídajících se hospodářských vzestupů a pádů, které zastihly i břidlicový průmysl. Expozicí provází osobnost podnikatele Jana

Řiháka, později zaměstnance st átního podniku. Jeho úsilím se po obou světových válkách podařilo částečně obnovit břidlicový průmysl v ČR. Ze znalostí Jana Řiháka, jeho knih a dokumentů, se dodnes vzdělává řada zájemců o téma těžby a zpracování břidlic. Mezi nejzajímavější předměty expozice patří výrobky z Wondruškovy továrny, původní dokumenty, katalogy a ceníky z počátku 19. století,  gramofonové desky z Hrubovodské mlýnice na břidlici aj.

E x p o z i c e   H i s t o r i e   B u d i š o v a   v   č a s o v é   o s e

Přehledně sleduje historický vývoj významného hraničního moravského města od jeho založení ve 13. století do současnosti. Zajímavé jsou vystavené kopie středověkých listin a historické fotografie.

Z nejvýznamnějších etap vývoje města je v expozici popsáno období vzniku řemeslných cechů a počátky průmyslu Budišovska.

Z a h r a d n í   e x p o z i c e

Malý geologický park v zahradě tvoří netopýří štola s modely netopýrů v životní velikosti, haldy břidlic porostlé květenou, ukázky zkamenělin v autentickém přírodním prostředí, hudební nástroj - břidlofon aj. V zahradě je umístěna štípárna na zpracování břidlic, kde si návštěvník může vyzkoušet práci mistrů štípačů. V konceptu zahrady je umístěna kaligrafická dílna pro 15 osob, kde je možné štětcem a vodou malovat na břidlicové desky.

Aktuální informace:

Středisko volného času | » Muzeum břidlice (svcbudisov.cz)

Provozovatel: Středisko volného času Budišov nad Budišovkou, příspěvková organizace, Československé armády 325 Budišov nad Budišovkou 747 87

Otevírací doba: květen, červen, září: sobota 10:00 – 15:00; červenec a srpen: čtvrtek až sobota 10:00 – 17:00; neděle 10:00 – 14:00, individuální prohlídky pro skupinu nad 8 osob objednat na tel. čísle 725 852 076.

WEB: http://svcbudisov.cz/kontakty/

Imaginárium břidlice

Miniexpozice se nachází v objektu rekreačního střediska Bílá Holubice v Mokřinkách. Zabývá se historií dobývání břidlic v lokalitě Zálužné. Imaginárium zprostředkovává neobvyklou podívanou prostřednictvím velkoplošných fotografií, videí
a originálních zvuků z bývalé těžby břidlice.

www.jezernidul.cz

Provozovatel: Jezerní důl z. s., Halaškovo náměstí 2, Budišov nad Budišovkou

Otevírací doba: Od 1. dubna do 30. září každý den od 09:00 do 18:00 hod.

WEB: http://www.jezernidul.cz

Geologická expozice hornin Nízkého Jeseníku

Nízký Jeseník je zastoupen zejména horninami sedimentárními (usazenými), jílovitými břidlicemi, prachovci, tmavou odrůdou pískovce zvanou droba a v menší míře také slepenci. Avšak v Nízkém Jeseníku se nenachází pouze sedimentární horniny, velmi zajímavým geologickým prvkem jsou horniny vulkanického původu v oblasti Bruntálska. V oderské expozici jsou instalovány čediče z lávových proudů sopky Velký Roudný, sopečné pumy, které před cca 1,8 mil. lety vyvrhla Venušina sopka, a další zajímavosti.

Galerie

Miniexpozice Wondruškovy továrny v trafostanici

V bývalé trafostanici Wondruškovy továrny v Budišovicích se dnes nachází miniexpozice věnovaná výrobkům této slavné továrny.

Jemnozrnná břidlice o síle 15 až 30 mm se v minulosti využívala k výrobě elektrických izolačních desek, k výrobě laboratorních stolů aj. Výroba byla ruční, a kromě dlaždic vyráběli i desky na stoly. V roce 1867 se stal Wondruška majitelem a vedl továrnu až do své smrti roku 1907. Svou roli v úspěchu továrny sehrál rozvoj elektrotechniky koncem 19. století a Wondruška inspirován světovou výstavou ve Vídni roku 1873 se přeorientoval na výrobu elektrických izolačních materiálů. Vedle zákazníků Rakousko-uherské monarchie obchodoval s Francií, Anglií, Ruskem a USA. K významným Wondruškovým obchodním partnerům patřily firmy slavných jmen. Vedle firem Škoda, Křižík, Edison, ČKD obchodoval se Siemens-Schuckert-Werke nebo Brown-Boveri. Břidlicovou velkovýrobu elektroizolačních materiálů doplňoval Wondruška doplňkovým sortimentem. Vyrábělo se menší množství brousků a galanterního zboží. 

Továrna měla vliv na rozvoj společenského života a Wondruškovou zásluhou došlo k výstavbě cest, chodníků a kanalizace. Budišovicím se tehdy říkalo „malá Vídeň“. V roce 1940 došlo k požáru od úderu blesku a areál celý vyhořel. Těžba i výroba pak už nebyla obnovena. Z bývalých objektů zůstala jen transformační stanice, ve které jsou dodnes k vidění fotografie i dochované předměty vyrobené z břidlice, vše je přístupné veřejnosti.

Otevírací doba: Volně přístupné

WEB: www.budisovice.cz

Galerie

Miniexpozice Wondruškovy továrny v trafostanici
Miniexpozice Wondruškovy továrny v trafostanici

Památník Zákřovský Žalov

Pomník připomíná Zákřovskou tragedii z 20. dubna 1945. Dva dny před tímto osudným dnem gestapo a prapor Vlasovců obklíčili obec Zákřov. Bylo zatčeno mnoho osob a vypáleno stavení Františka Švarce. Druhý den bylo odvezeno 23 mužů mladších 50 let do Velkého újezda. Čtyři muži byli po mučení propuštěni. Ostatní byli v zuboženém stavu odvezeni k samotě Kyjanice. Zde byli v opuštěné boudě navečer upáleni. Obyvatelé Zákřova se osud svých sousedů dozvěděli až po osvobození 12. května 1945. Kozlovští Němci byli donuceni těla pochovat.

Na místě tragedie byl 31.10.1949 odhalen památník "Zákřovský žalov". Památník je dílem akad. Sochaře Vladimíra Navrátila, profesora olomoucké univerzity a arch. Lub. Šlapety z Olomouce. Památník vyjadřuje zoufalství ženy nad tragedií devatenácti zákřovských občanů. Podstavec památníku má rozměry boudy. V základech je malá krypta s dubovou rakvičkou, v níž jsou uloženy pozůstatky a popel hrdinů za živa upálených a zbytky ohořelých rohových trámů boudy. V měděném pouzdru je pamětní listina a spisy o tragedii. V pozadí památníku je vysázeno do půlkruhu 19 symbolických lip pro vzpomínku na každého z upálených mučedníků.

WEB: Volně přístupné

Muzeum vidlí

Nosným tématem Muzea vidlí jsou vidle, vidláci, vidláctví a vše, co s tím souvisí. Muzeum má svou internetovou i kamennou podobu. Expozice jsou pod střechou i v zahradě. Můžete u nás aktivně ztrávit čas u koní, s vidlemi v ruce nebo se jen občerstvit a relaxovat.
Víte, že vidle mají punc? Kolik znáte druhů vidlí? My jich máme více než 15 a práci s některými si můžete vyzkoušet  i prakticky. Víte, že existují mechanické vidle? Máme i vypreparované vidláky. Aktuálně se v Muzeu vidlí nachází přes 1000 exponátů v několika tematických expozicích (např. Týrané vidle). 

Vidle pochází od dobrovolných dárců. Kdo nedaruje vidle, není Čech! Pokud přivezete s sebou vidle pro muzeum, získáte titul vidláka s certifikátem, zdokumentujeme historii vašich vidlí (sbíráme totiž i jejich příběhy), vyfotíme vás s nimi na památku a fotku umístíme do naší Galerie vidláků dárců. Každé vidle tak mají u nás svůj rodný list.

Sbíráme vidle v jakémkoliv stavu opotřebení, s zachovalou násadou i bez, pozůstatky šrotu podobné, jakkoliv orezlé i během času vyspravované. Každé vidle jsou originál! Zaházíte si u nás vidlemi do terče nebo zkusíte znalostní qvíz s našimi vidlemi "speciály" v ruce. V muzeu bydlí kobylka Fiona, lamák Pedro a králík Fredy. Můžete se občerstvit a načerpat síly ve Vidlákově chýši. Vaši návštěvu vám potvrdíme razítkem. 
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/muzeum-vidli-v-lichnove

Provozovatel: Jan Gemela

Otevírací doba: po dohodě tel.: 777 826 858, mail: gemela@muzeumvidli.cz

WEB: www.muzeumvidli.cz

Galerie

Muzeum vidlí

Geologická expozice Vítkov

Geologická expozice byla slavnostně otevřena dne 22. srpna 2019. Nachází na místě bývalého malého parku poblíž Kulturního domu Vítkov a Základní školy a gymnázia Vítkov. V parku je umístěna geologická expozice 10 hornin představující břidlici, moravskou drobu, čedič, vápenec, sádrovec, rulu, mramor, pískovec, žulu a dolomit, tj. horniny typické pro geomorfologické celky Nízký Jeseník, Hrubý Jeseník a Drahanskou vrchovinu. Geologická expozice byla vybudována v rámci projektu česko-polské spolupráce Horniny a flóra v česko-polském příhraničí. Expozici doplňují informační tabule, lavičky a parková výsadba s chodníky. Expozice je celoročně volně přístupná.

Geopark byl slavnostně otevřen dne 22. srpna 2019 ve 14:00 SELČ koncertem zpěvačky Gabriely Goldové. Nachází na místě bývalého malého parku poblíž Kulturního domu Vítkov a Základní školy a gymnázia Vítkov. V geoparku je umístěna geologická expozice 10 balvanů představující břidlicimoravskou drobučedičvápenecsádrovecrulumramorpískovecžulu a dolomit, tj. horniny typické pro geomorfologické celky Nízký JeseníkHrubý Jeseník a Drahanskou vrchovinu. Geopark byl vybudován v rámci projektu česko-polské spolupráce Horniny a flóra v česko-polském příhraničí. Expozici doplňují informační tabule, lavičky a parková výsadba s chodníky. Geopark je celoročně volně přístupný.

Provozovatel: město Vítkov

Otevírací doba: volně přístupné

Galerie

Vesmír a geologie - expozice v přírodě

Expozice se nachází u rozhledny Halaška. Na třech panelech se zabývá vlivem okolního vesmíru na geologii planety Země a světově uznávanou osobností astronoma F. K. Halašky. Expozice je doplněna geo-lavičkami, slunečními hodinami a hvězdnou mapou.

Jako pozvánku přinášíme úryvek z citovaného textu na naučných panelech:  Je zřetelné, že většina geomorfologických celků v okolí se vyvinula s hlavním přičiněním vnitřních dějů, vznikajících především prouděním tepla uvnitř Země. Děje, které probíhají pod vlivem okolního vesmíru a následně mají vliv na geologickou stavbu a geomorfologický vývoj Země, se zpravidla odehrávají zcela okamžitě, či naopak velmi pomalu i po mnoho miliónů let, nebo neustále, přičemž tato činnost zůstává lidskému vnímání skrytá. Pro člověka je tak pozorování takových dějů téměř nemožné.

Z mnoha témat se například dozvíte jaký vliv na Krajinu břidlice měla doba ledová a kde je možné pozorovat horniny přivlečené ze Skandinávie právě v tomto období. 

Galerie

Nenechte si ujít žádné novinky!

Přihlaste se k odběru aktualit a nenechte se připravit o žádné plánované akce.

Odběrem novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

MSK Opavské slezsko Spolok Permon Marianka Geopark Malé Karpaty Region Poodří Technotrasa Euroregion Silesia Nadace Landek EUROVIA CZ HÁJEK a SYNOVÉ, a.s.

© 2025 All rights reserved

Created by web-evolution.cz