Národní geopark Krajina břidlice oceněn.

5.3.2023

Po více než 10 letech usilovné práce získala Krajina břidlice v loňském roce certifikát „národní geopark“. V sobotu 5. 3. 2023 byl vznik národního geoparku vyhodnocen jako „Nejlepší počin roku 2022 v cestovním ruchu Moravskoslezského kraje“. Za oceněním stojí dlouholetá práce členů a partnerů Krajiny břidlice, zapsaného spolku, kterou členové provádí převážně ve svém volném čase. Jedná se o činnost vydavatelskou, výstavnickou, Krajina břidlice organizuje přednášky, terénní exkurze. Její členové - města, obce, spolky a fyzické osoby provozují turistické aktivity. Spolek je natolik aktivní, že se Krajině břidlice dostává věhlasu nejen po celé České republice, ale i v zahraničí.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška uvedl: „Unikátnost Krajiny břidlice spočívá v pohornické krajině, která vznikala těžbou břidlice po dobu několika staletí“. Břidlicové hornictví zanechalo v krajině opravdu jedinečný otisk - třpytivé odvaly břidlic a ruiny hornických staveb v okolí jámových a stěnových lomů. Mystické kouzlo vytváří desítky starých břidlicových dolů. Mezi nejatraktivnější lokality patří zpřístupněná důlní díla - Flascharův důl u Oder a Raabova štola v Zálužném u Vítkova,  Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou, venkovní geologické expozice v Odrách a Vítkově. Pohornická krajina je protkána téměř stovkou kilometrů naučných stezek vedených kolem starých dolů a odvalů odpadní břidlice.

Na cenu „Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje“  byl nominován člen Krajiny břidlice a starosta města Budišov nad Budišovkou Ing. Patrik Schramm.  Po rozhodnutí odborné komise obsadil v těžké konkurenci skvělé 2. místo. Patrik Schramm věnuje činnosti v cestovním ruchu mnoho energie. Jako starosta se zasloužil o vybudování nové expozice Muzea břidlice, obnovu břidlicových stezek, vybudování stezky k Jezernímu dolu, stavbu rozhledny Halaška. Je zakládajícím a aktivním členem spolku Krajina břidlice, ve volném čase si rád obleče stejnokroj Krajiny břidlice a prezentuje národní geopark.

Na území národního geoparku Krajina břidlice se nachází také Cyklostezka Moravice, která díky hlasování široké veřejnosti dosáhla 3. místa v kategorii „Nejoblíbenější cyklostezka, trail či běžecká trasa“. Stezka vede malebným údolím řeky Moravice od Opavy až po vodní nádrž Kružberk. Na trase se v Hradci nad Moravicí  nachází kouzelný zámek. Další zastávkou na cestě pak může být unikátní technická památka Weisshuhnův kanál. Jedná se o papírenský náhon, který přiváděl vodu a plavil dřevo do Žimrovické papírny od roku 1891. Dalším místem na trase může být například zřícenina hradu Vikštejn. Cesta končí na hrázi Kružberské přehrady, odkud se naskýtá nádherný výhled na nekonečnou hladinu vodního díla. Terén je mírně kopcovitý s nejvyšším převýšením mezi obcemi Lhotka a Nové Těchanovice.

 „Všech ocenění si vážíme a děkujeme!“ 

Zpět

Nenechte si ujít žádné novinky!

Přihlaste se k odběru aktualit a nenechte se připravit o žádné plánované akce.

Odběrem novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

MSK Opavské slezsko Poodri Technotrasa Silesia Nadace Landek

© 2023 All rights reserved

Created by web-evolution.cz