Nové výstavní předměty v Muzeu břidlice už v letošním roce!

4.7.2018

V průběhu turistické sezóny letošního roku v Muzeu břidlice přibudou dva nové výstavní předměty, na jejichž archeologické záchraně se podílely dvě skupiny dobrovolníků.

Prvním je s velkou pravděpodobností sloupové vrtací kladivo firmy DEMAG (Deutsche Maschinenfabrik A.G., Duisburg). Zařízení pochází z let cca 1910-1930 a jde o poměrně unikátní věc. Na jeho záchraně se podíleli Martin Přibil a skupina montanistů pod vedením Ing. Karla Skopala, kteří vrtací kladivo a jeho rozměrné součásti vyzdvihli z těžce dostupných prostor břidlicového lomu. Při zajištění transportu vypomáhali pracovníci Technických služeb města Budišov nad Budišovkou, p. o. pod vedením Ing. Pavla Brodského, kde byl předmět také dočasně uskladněn. V současné době probíhá jeho restaurování.

Dalším z unikátů je dřevěné kolečko z období před 2. světovou válkou. Kolečko se nacházelo pod troskami důlních žebřů ve výlomním prostoru zatopené části břidlicového lomu a na povrch se podařilo vyzdvihnout téměř všechny jeho součásti. Na velmi náročné záchranné akci se podílela skupina potápěčů a speleologů pod vedením Mgr. Romana Kudely a lezecké družstvo dobrovolného hasičského sboru Dolní Lomná pod vedením Martina Tomici. Také u tohoto předmětu byly zahájeny restaurátorské práce a v současnosti probíhá jeho pomalé vysušování.

Vedle jedinečné dopravní techniky, kterou dnes již v muzeu vystavujeme se tak rozšířily sbírkové předměty o další unikáty z činnosti bývalých břidlicových dolů v Krajině břidlice. Všem zúčastněným Muzeum břidlice skládá velké poděkování. O termínu slavnostního odhalení, který se dá předpokládat v 2. polovině roku 2018 vás budeme informovat na facebooku.

Lumír Moučka

Zpět

Nenechte si ujít žádné novinky!

Přihlaste se k odběru aktualit a nenechte se připravit o žádné plánované akce.

Odběrem novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

MSK Opavské slezsko Poodri Technotrasa Silesia Nadace Landek

© 2023 All rights reserved

Created by web-evolution.cz